Indeks Hirscha (pokaż definicję) – współczynnik mierzenia osiągnięć naukowych z uwzględnieniem liczby publikacji i liczby cytowań, niezbędny w postępowaniu habilitacyjnym oraz postępowaniu profesorskim.
- Krótka instrukcja wyszukiwania indeksu Hirscha w Web of Science (PDF)
- Krótka instrukcja wyszukiwania indeksu Hirscha w Scopus (PDF)
- Wymagania dokumentacyjne wniosków w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego
- Wymagania dokumentacyjne wniosków w sprawie nadania tytułu profesora
Platforma Web of Science (WoS) to platforma oraz pakiet baz bibliograficzno-bibliometrycznych, które zawierają dane bibliograficzne, abstrakty i informacje o cytowaniach publikacji. Umożliwiają przeszukiwanie rekordów bibliograficznych z najważniejszych czasopism, streszczeń konferencji i książek z dziedziny nauk ścisłych i społecznych, sztuki oraz nauk humanistycznych w celu znalezienia wysokiej jakości badań związanych z obszarem zainteresowań. Jest opracowywana przez firmę Clarivate.
Scopus – interdyscyplinarna baza abstraktów i cytowań z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, technicznych, medycznych i humanistycznych firmy Elsevier obejmująca ok. 23 000 czasopism, 145 000 książek, serii książkowych, sprawozdań konferencyjnych i patentów.
- SCImago Journal & Country Rank – serwis zawierający informacje o czasopismach indeksowanych w bazie Scopus. Przeznaczony jest do porównywania czasopism pod kątem cytowań, ilości publikowanych artykułów, itd.
Google Scholar – specjalistyczna wyszukiwarka internetowa, służąca do przeszukiwania bazy danych zawierającej materiały z wielu dziedzin i źródeł: artykuły recenzowane, prace naukowe, książki, streszczenia i artykuły pochodzące z wydawnictw naukowych, towarzystw naukowych, repozytoriów materiałów zgłoszonych do publikacji, uniwersytetów i innych organizacji
Publish or Perish – projekt stworzony w 2006 r. przez Anne-Wil Harzing, w ramach którego powstał program służący do zliczania cytowań oraz analizy wpływu publikacji akademickich w oparciu o bazę Google Scholar. W korzystaniu z programu może pomóc poradnik w języku polskim.
Eigenfactor™ – indeks cytowań opracowany przez University of Washington w oparciu o dane z bazy Science Citation Index.
CiteSeerX – wyszukiwarka i repozytorium cyfrowe prac naukowych. Posiada szereg przydatnych funkcji, m. in. indeksy i statystyki cytowań, wyszukiwanie zaawansowane, wyszukiwanie dokumentów związanych.
Wskaźniki oceny czasopism
- Wykaz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych (komunikat z dn. 5 stycznia 2024 r.)
- Master Journal List (lista filadelfijska) – czasopisma uwzględnione w bazach produkowanych przez firmę Clarivate Analytics (bez IF)
- Journal Citation Reports (JCR) – lista czasopism naukowych, publikowana corocznie przez Clarivate Analytics, zawierająca m.in. wskaźnik IF (Impact Factor)
- SciVal – narzędzie służące do analizy danych zawartych w bazie Scopus, umożliwiające wizualizację osiągnięć instytucji naukowych, porównanie z innymi jednostkami, ocenę potencjalnych współpracowników oraz partnerów, a także analizowanie trendów w świecie nauki
- InCites – narzędzie służące do analizy danych zawartych w bazach SCIE, SSCI, A&HCI, JCR i ESI, pozwalające porównywać dorobek naukowy badaczy i instytucji, analizować wykorzystanie czasopism w instytucjach, opracowywać strategie badawcze
- Index Copernicus International – platforma gromadząca dane o czasopismach naukowych i prowadząca ranking czasopism (ICI Master Journal List)
Polska Bibliografia Naukowa – portal gromadzący informacje dotyczące czasopism naukowych oraz publikacji autorstwa polskich naukowców. Portal ten jest częścią Zintegrowanej Sieci Informacji o Nauce i Szkolnictwie Wyższym POL-on.
ORCID – cyfrowy identyfikator stworzony dla jednoznacznego rozróżnienia autorów i współautorów publikacji naukowych i akademickich.
Przydatne narzędzia tworzone przez Dorotę Bazan i dostępne w Internecie:
- Wykazy czasopism naukowych i wydawnictw MNiSW i MEiN – dane pochodzą z wykazów MNiSW z 17 i 18 grudnia 2019 r. i 29 września 2020 r. oraz wykazów MEiN z 18 lutego, 22 lipca, 1 grudnia i 21 grudnia 2021 r. oraz 17 lipca 2023 r.
- Wykazy materiałów przydatnych do pracy związanej z ewaluacją działalności naukowej
Pomoce i instrukcje do korzystania z wszystkich narzędzi można znaleźć na stronach Biblioteki w zakładce: Materiały szkoleniowe.