Dzisiaj jest:
niedziela, 16 czerwca 2019 r.
Imieniny obchodzą: Alina, Aneta, Justyna .

Elektroniczny Informator Biblioteki Głównej

Wydanie Specjalne 2/2017

Witamy w specjalnym numerze Elektronicznego Informatora BG poświęconego Międzynarodowemu Tygodniowi Otwartej Nauki 2017.


 

Międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki (Open Access Week) jest globalnym wydarzeniem, zapoczątkowanym i organizowanym przez amerykańską organizację SPARC (Scholarly Publishing and Academic Resources Coalition).

W tym roku Tydzień Otwartej Nauki odbywa się w Polsce po raz ósmy, będzie trwał od 23 do 29 października, a tematem tygodnia jest: "Otwórz, aby...".

Organizatorzy chcieliby, żeby instytucje pokazały argumenty, jakie przemawiają za otwieraniem zasobów nauki i efekty, jakie z tego tytułu mogą być osiągnięte, np.:

  • Otwórz zasoby, aby zwiększyć widoczność polskiej nauki w świecie.
  • Otwórz naukę, aby zwiększyć współpracę międzynarodową.
  • Otwórz zasoby, aby powiększyć dostęp do wiedzy tym, których na to nie stać.
  • Otwórz swoje artykuły, aby powiększyć liczbę cytowań swoich prac.
  • Otwórz dane badawcze, by rozwijać i eksplorować swoją dziedzinę.

Tydzień Otwartej Nauki w Polsce został objęty patronatem MNiSW. Koordynatorami wydarzenia w Polsce są Koalicja Otwartej Edukacji oraz Stowarzyszenie EBIB.

Biblioteka Główna Politechniki Świętokrzyskiej bierze czynny udział w szerzeniu dostępu do powszechnej cyfrowej informacji. Zapraszamy do zapoznania się z możliwościami korzystania z bezpłatnego nieograniczonego dostępu do światowych zasobów wiedzy.

  • Open Access (EBIB) - serwis EBIBu promujący otwarte zasoby naukowe. Serwis obejmuje m. in. portale OA, listę repozytoriów, wyszukiwarki, czasopisma OA, polskie zasoby otwarte i in.
  • Otwarta Nauka - portal prowadzony Centrum Otwartej Nauki (CeON), zawierający informacje o ruchu otwartej nauki w Polsce i na świecie oraz o projektach otwartej nauki realizowanych w ICM UW.
  • Federacja Bibliotek Cyfrowych - serwis umożliwiający przeszukiwanie zasobów polskich bibliotek cyfrowych. Obecnie w serwisie jest dostępnych ponad 4,6 miliona obiektów cyfrowych (dokumentów w formacie PDF lub DjVu).
  • Platforma Otwartej Nauki - centrum kompetencji w zakresie otwartych modeli komunikacji naukowej i dystrybucji wiedzy, ośrodek oferujący rozwiązania i narzędzia umożliwiające wdrażanie tych modeli, a także cyfrowa kolekcja polskich publikacji naukowych.

Open Access na stronach wydawców:


Politechnika Świętokrzyska Biblioteka Główna
al. 1000-lecia Państwa Polskiego 7 25-314 KIELCE
tel. 41 3424-483 fax 41 3447-635
www: http://www.lib.tu.kielce.pl/